Godina za voćare počela je loše. Nedavni sneg i mraz oštetili su kajsije, dok malinare i proizvođače jabuka muče velike prošlogodišnje zalihe, što će uticati na ovogodišnju otkupnu cenu. Oni su danas sa skupa u Arilju uputili, kako kažu, poslednji apel državi da osmisli mere kako bi pomogla voćarima, ili će u suprotnom veliki broj njih odustati od poljoprivrede.
Nedavni sneg i mraz oštetili su prilično kajsije koje kreću sa prvim lepim danima, ali je ostalo voće dobro podnelo i očekuju se dobri prinosi ako ne bude grada, kažu stručnjaci Instituta za voćarstvo.
Više od vremenskih prilika voćare brinu velike zalihe maline i jabuke koje su ostale u skladištima hladnjačara, što bi moglo da ugrozi ovu proizvodnju, ne samo ove godine, već i narednih godina.
– Rat u Ukrajini je prošle godine stvorio velike probleme sa izvozom jabuke i drugog voća na rusko tržište. U psoeldnje vreme polako se prazne hladnjače, prodaje se voće, ali ne u onom intenzitetu kako je to bilo prethodnih godina, pre ove krizne situacije. Kako se bude situacija menjala na svetskom tržištu to će se odraziti i na izvoz voća iz Srbije – kaže Darko Jevremenović iz Instituta za voćarstvo.
Iako od maline živi oko pola miliona građana, sezona pred nama je jedna od najtežih jer veliki broj proizvođača još uvek nije dobio ni dinara za prošlogodišnji rod.
– Cena je drastično pala u odnosu na period otkupa iz prošle godine. Veliki broj proizvođača i dalje nije isplaćen. Zaduživali smo se koliko god smo mogli i više nema prostora za to. Ulazimo nespremni u sezonu otkupa – upozorava Miloš Cvetković, proizvođač i hladnjačar iz Surdulice.
Jedan od većih problema je neuređeno tržište, plasman i izvoz maline, na šta uticaj nemaju proizvođači zbog čega se često javljaju špekulanti.
– Mi sada imamo slučajeve da se malinom trguje preko jedne grupe u Vocap aplikaciji. Ako je jedna od vodećih zemalja u svetu po proizvodnji maline spala na takvu vrste trgovine mislim da sam zalutao u ovu branšu – kaže Božo Joković iz Udruženja Naše voće Srbija.
Ako ovogodišnja otkupna cena maline bude samo 150 dinara kao što je nedavno najavljeno, malinari kažu da će to dovesti do seče malinjaka.
– To je cena koja nije prihvatljiva u sektoru proizvodnje maline. Ne postoji ekonomska a ni dobra volja da se obere malina po toj ceni. Opašće zrela malina u redove što je poražavajuća činjenica, s obzirom koliko su ljudi uložili truda, novca – kaže Joković.
Šef kabineta ministrarke poljoprivrede obećao je danas voćarima iz skoro cele Srbije da će narednih dana ministarstvo izaći sa predlogom mera kako bi se pomoglo voćarima, ali je ponovio da neće uticati na otkupnu cenu proizvoda.
Izvor: Oglasna tabla