in

Širenje nasilja preko interneta biće kažnjivo od tri meseca do pet godina

Pretnje, uznemiravanje, ucenjivanje, zloupotrebljavanje tuđih ličnih podataka i/ili fotografija, sajberbuling, pravljenje i korišćenje lažnih profila, seksualno zlostavljanje putem interneta, dečja pornografija, govor mržnje, kao i različite prevare putem interneta, sve ovo potpada pod digitalno nasilje koje je najčešće prisutno među mlađim generacijama, ali sve je češći slučaj i da odrasle osobe vrše nasilje nad maloletnim licima što predstavlja krivično delo za koje je predviđena kazna.
Kada je reč o kaznama, prilikom kažnjavanja pojedinaca za sajber nasilje neretko se koriste odredbe drugih relevantnih zakona , odnosno navođenje na samoubistvo .

Prema Krivičnom zakonu Srbije, članom 119 predviđena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina za lica koja surovo ili nečovečno postupaju sa licem koje se u odnosu na njega nalazi u podređenom ili zavisnom položaju, pa ono usled takvog ponašanja izvrši ili pokuša samoubistvo koje se može pripisati nehatu počinioca. Kada je reč o neovlašćenom objavljivanju snimaka kojima se zadire u lični život, Krivični zakonik Srbije propisuje kaznu i do dve godine zatvora. Tako je za proganjanje predviđena novčana kazna ili kazna zatvora u trajanju od tri godine i to u slučaju da radnje koje preduzima prvo lice mogu da ugroze lični život drugog lica.

U slučaju da je pomenutim ponašanjem izazvana opasnost po život drugog lica ili njemu bliskog lica, predviđena je kazna zatvora od tri meseca do pet godina. U najtežem slučaju, da počinilac prilikom vršenja svojih radnji izazove smrt drugog lica ili njemu bliskog lica, predviđena je kazna zatvora od godinu do deset godina. Ono što otežava sprovođenje Zakona jeste činjenica da je nasilnicima teško ući u trag na internetu pa je samim tim teško dokazati sajber nasilje.

Izvor: GZS

Završnica „Žestivala“ u prelepom ambijentu Bele crkve Karanske

Prosečna zarada za jun 2023. godine bez poreza i doprinosa iznosila 85 539 dinara