Prema najavljenom povećanju penzija, najstariji građani sa prosečnom penzijom bi od 1. januara sledeće godine trebalo da primaju oko osam hiljada dinara više nego što mesečno danas dobijaju. Ministar finansija kaže novca ima, a ekonomski stručnjaci objašnjavaju da se takvim, ad hoc povišicama krše pravila fiskalne politike i da se zbog trenutnih ekonomskih trendova takve mere na duži rok lako mogu pretvoriti u nerešiv problem, piše N1. Plaćam sada, a kako ću taj novac da vratim, smisliću tek kad dug dođe na naplatu – tako priča svaki drugi građanin ove države, ali država ne sme tako da igra. Vanredno povećanje penzija od 1. oktobra koštaće ukupno 350 miliona evra. Hoće li ta iznenadna ad hoc mera moći da se pokriva i u narednoj godini, jer Srbija je, nije tajna, u deficitu, piše N1.
Ukoliko ste vi uštedeli više novca nego što je inicijalno bilo planirano, a to jeste bio slučaj u našoj zemlji u ovih prvih šest meseci, postavlja se pitanje da li ćete vi tu uštedu iskoristiti da smanjite vaš fiskalni deficit ili ćete tu vrstu uštede da preusmerite na neke druge vrste trošenja. Slažemo se da su penzije, male ali moramo da poštujemo neka zacrtana fisklana pravila.
Vanredna povišica nije bila planirana budžetom, niti je bila dogovorena sa MMF-om. Računajući i redovno usklađivanje po švajcarskoj formuli 1. januara, penzije će ukupno porasti za 20 odsto i, činjenica je, ostati u granicama koje zakon propisuje. Ministar finansija poručuje da novca ima.
„Srbija stoji bolje nego veće i razvijenije zemlje sveta. Mi svoja obećanja ispunjavamo. Vanrednim povećanjem penzija za 5,5 odsto od 1. oktobra, prosečna penzija će dostići skoro 40.000 dinara, a redovnim povećanjem od 1. januara za 14,6 odsto, premašiće 45.700 dinara, odnosno 390 evra“, kazao je ministar finansija Siniša Mali.
Ekonomski analitičar Mihailo Gajić ocenjuje da „sada sa ovakvim makroekonomskim podacima srpski budžet i javne finansije mogu da podnesu ovako visoke rashode za penzije, ali šta ukoliko dođe do nekog problema?“
„Srpska ekonomija drugu godinu zaredom beleži prilično anemičan ekonomski rast i on iznosi oko dva odsto“, upozorava Gajić.
Ekonomisti pamte 2008. kada je vanredno povećanje penzija najavljeno samo nekoliko meseci pre velike ekonomske krize i od njega tada nije bilo ništa. Sada kažu oprez, jer ova povišica je pre svega politička, a ne ekonomska poruka najstarijim građanima.
Izvor: Zlatibor press