in

IBC Zlatibor- kreiranje virtuelne realnosti u turizmu (video)

Inovacioni biznis centar organizovao je konferenciju – radionicu na temu predstavljanja, mladim nezaposlenim ljudima, šansi da osnuju svoj biznis. Prikazana su dva nova startapa kao i neke nove digitalne tehnologije koje se koriste u turizmu.

Inovacioni biznis centar Zlatibor organizovao je još jednu radionicu na kojoj su predstavljena dva inovativna startapa, projekat Maker space u kreiranju virtuelne realnosti u turizmu. Radionica je namenjena preduzetnicima, studentima i turističkoj privredi.

„Biće predstavljeni hardver i oprema koja se koristi u prezentaciji turističkih atrakcija. To je doživelo procvat tokom korone kada su virtuelne ture postale način da se promovišu turističke destinacije. Najčešće je u pitanju oprema u vidu virtuelnih naočara međutim, tu ima i drugih softvera koji omogućavaju da se na samim turističkim lokalitetima ili pre samog putovanja, proširi realnost, kako bi turisti mogli da vide o čemu se radi kada dođu na željenu destinaciju“, kaže Darko Đurović, direktor Inovacionog biznis centra Zlatibor.

Predstavnici prirodno matematičkog fakulteta iz Novog Sada predstavili su ovom prilikom virtuelne realnosti u turizmu.

„Nekako ću probati da sagledam temu iz mog ugla, kako digitalne tehnologije mogu da unaprede turizam, odnosno jednu sferu poslovanja, i tako na taj način možemo da doprinesemo zajednici a samim tim i pokušamo da stvorimo nova radna mesta za mlade kolege. Smatram da zajednica još uvek nije dovoljno razvijena i ne prihvata tako brzo te digitalne nove promene ali mi efektivno radimo na tome i želimo da to unapredimo“, rekao je Milutin Blagojević, Novi Sad.

Ovaj događaj je organizovan u saradnji sa udruženjem Fablab iz Sarajeva u okviru projekta Međunarodne saradnje sa Evropskom unijom. Cilj projekta je promocija preduzetništva i industrije 4.0 i 5.0 generacije kao i umrežavanje tehnoloških parkova, inkubatora i biznis centara.

„Čini nam se da je to jedan zapostavljeni sektor na našim prostorima i trebalo bi da se svi ti mali pojedinci, proizvođači, zanatlije, frilenseri, startapi malo više uvežu kroz kolaborativnu platformu, kroz projektne aplikacije kako bi se došlo do efektnih projekata“, kaže Mirza Suljagić, Sarajevo.

Prednosti virtuelne realnosti u turizmu su brojne. Pre svega pomažu u eliminaciji novih faktora rizika, kroz određene podatke mogu se sagledati određene situacije i blagovremeno reagovati na njih a može se reagovati i na klimatske promene kroz vizuelne podatke.

 

Izvor,foto/video: Zlatibor press

Osmaci u Užicu osumnjičeni da su seksualno uznemiravali učenika

Vreme narednih dana